Cesta do sebestředu

Jsem sebevědomá žena s touhou žít spokojený a naplněný život. Cítím se dobře ve svém těle. Děkuji za jeho dokonalost a zdraví. Těším se na svou menstruaci a užívám si dny, kdy se mé tělo bezbolestně zbavuje fyzických i psychických nánosů. Pravidelně dosahuji dlouhých a hlubokých orgasmů a ráda vzpomínám na průběh mého těhotenství a na porod.

DŘÍVE TOMU BYLO JINAK…

Menstruaci jsem brala jako něco špinavého, na svém těle jsem neustále hledala nedokonalosti, milování jsem příliš vážně nebrala a představa porodu byla pro mě noční můrou.

ZPOŽDĚNÁ MENSTRUACE

V mých 14 letech, jsem byla skoro poslední ze třídy, která TO ještě nedostala. A tak jsme s mamkou zašly pro radu k paní gynekoložce. Ta doporučila hormonální injekci vyvolávající menstruaci, která byla zpočátku nepravidelná se silným krvácením a dlouhým trváním. Proto mi byla nasazena hormonální antikoncepce – k úpravě cyklu.

KONČÍM S PILULKAMA

Pilulky jsem brala s přestávkami 9 let. Každá přestávka znamenala 3 měsíce bez menstruace s následnou hormonální injekcí k jejímu vyvolání a návratu k pilulkám. Jednoho dne jsem si řekla dost a hormonální antikoncepci jsem definitivně vysadila.

OBJEVOVÁNÍ CYKLIČNOSTI I SEBE SAMÉ

Měsíčky se poté objevovaly velmi nepravidelně a v dlouhých intervalech. Můj cyklus trval i 70 dní! A když přece jen přišly, byla jsem překvapena bolestmi hlavy, tlaky v podbřišku nebo bolestí zad. To jsem v době užívání hormonální antikoncepce neznala.

Svou cykličnost jsem začala více zkoumat. Měřila jsem bazální teplotu, sledovala hlen děložního čípku, vnímala své nálady, množství energie, pozorovala fáze měsíce a spojení mé menstruace a ovulace s novem nebo úplňkem…

Postupně se cyklus upravil, ale o pravidelnosti nemůže být řeč. Měsíčky se objevují co 30 – 50 dní. Díky pozorováním jsem zjistila, že se mé kratší a delší cykly pravidelně střídají. V mé zdánlivé nepravidelnosti jsem objevila pravidelnost.

Kdo jsem?

Ještě před dokončením magisterského studia jsem absolvovala kurz Fyzioterapie u dysfunkce pánevního dna a inkontinence. Naučila jsem se, jak pánevní dno vyšetřovat i léčit. To však byl jen vrchol ledovce… Postupně přicházela další témata úzce spjata s pánevním dnem. Otěhotnění, porod, ženská sexualita, sebevědomí, pocit ukotvení, schopnost mít se ráda se vším všudy.

Začala jsem více vnímat své tělo, respektovat své potřeby a uvědomovat si, co od života doopravdy chci. Co mě udělá šťastnou. S tím rostla i má odvaha dělat aktivní kroky ke splnění mých cílů. Stávala jsem se sebevědomější, jistější a schopnější lépe vyjádřit svůj názor. Začala jsem přemýšlet nad svou ženskostí a nad tím, co pro mě znamená být ženou.

PROPOJENÍ TĚLA A DUŠE

Naše myšlenky, pocity, přesvědčení a emoční traumata se projevují na našem těle. Oblast pánevního dna je (zejména u žen) velmi citlivým emočním barometrem.

Pohyb a práce s tělem má vliv nejen na naše svaly a orgány, ale také na naše myšlení a celkové psychické rozpoložení. Oblast pánve je náš střed, centrum jistoty, stability a bezpečí. Díky znalostem z fyzioterapie a zkušenostem z jógy jsem se se svou pánví a pánevním dnem naučila pracovat. Tělo funguje jako jeden celek a podle toho je třeba k němu přistupovat. Nelze léčit potíže pánevního dna izolovaně. Je nutné zapojit také ostatní svaly pánve a vždy uvažovat i o vlivu emocí na vznik potíží.

SÍLA NA DNĚ

Naučím vás správně posilovat i relaxovat svaly pánevního dna. Ukážu vám, jak cvičením v oblasti pánve a pánevního dna probudíte svou sílu, ženskost a sexualitu. Zbavíte se obtíží spojených s dysfunkcí pánevního dna, kterými jsou nejen úniky moči, ale také bolesti zad, pánve a kyčlí, bolestivý pohlavní styk či potíže s otěhotněním. Přidanou hodnotou bude dobrý pocit ze svého těla, rostoucí sebevědomí a zlepšení milostných prožitků.