Můj zelený příběh

Tohle bude příběh o ječmeni a chlorelle, o jídle i o splněných snech. Připadá vám, že to spolu nesouvisí? Chyba. Souvisí to víc, než si myslíte a já tu teď sedím, dívám se na klávesnici a přemýšlím, kde začít. Jak začít popisovat události, cesty a spletitosti posledních více než 10 let?

MÉ POPRVÉ

Dnes, v lednu roku 2020 je to už 13 let od doby, kdy jsem poprvé ochutnala ječmen a chlorellu. Kdy jsem se poprvé setkala s myšlenkami společnosti Green Ways a kdy jsem poprvé uviděla, že život může vypadat i jinak, než jsem do té doby byla zvyklá. Rozhodla jsem se tedy, že do toho jdu. Budu pracovat v síťovém marketingu. K nelibosti mých rodičů ovšem. Tehdy neměli pro mé nadšení pochopení. Já jsem však byla paličatá. Prosadila jsem si svou. Nic moc se mnou nenadělali…

CHCI ŽÍT TO, CO CHCI

Dodnes si pamatuji na můj první “zelený” seminář. Bylo mi 17. Jeli jsme až do Ružomberoku na Slovensku a cestovali jsme tam několik hodin. Co mi utkvělo v paměti? Jednak tam byl výborný oběd :-), ale hlavně jsem byla u vytržení z přednášejících. Z jejich nadšení. Z jejich přesvědčení a z toho, jak byli schopni ovlivnit nás posluchače. ANO! To chci taky, takhle jednou mluvit před lidmi. Mluvit o tom, co dělám. Mluvit o tom, co miluji. Mluvit o tom, co může lidem změnit jejich život! ANO! Chci taky žít to, co chci!

NEJDE TO

Přiznávám ale, že mi prodej zpočátku moc nešel. Ječmen a chlorella se mi neprodávali dobře. Prodeje po rodině a kamarádech, obvolávat telefonní seznam. Připadala jsem si divně. Že to lidem nutím, že to je drahé, že se vlastně na těch schůzkách necítím dobře. A tak jsem s prací skončila.  A na nějakou dobu jsem přestala i s pojídáním ječmene a chlorelly. Na vysoké škole jsem raději popíjela víno a jedla smažený sýr v bulce cestou z párty nebo špagety s česnekem, mrkví a olivovým olejem na koleji :-).

JSEM VEGETARIÁNKOU!

Další věc, ke které mě ječmen a chlorella přivedli byl způsob stravování. Právě díky práci ve firmě Green Ways jsem získala podrobné informace o fungování lidského těla, o tom, co s naším tělem dělá jídlo a ve spojení s mou láskou k biologii a  k četbě a hltání nových informací jsem si osvojila mnohé o zdravé stravě už na gymnáziu.

A pak jsem jednoho slunečného dne potkala na ulici slečnu, která mi dala knížečku „Gorakšja“. Taková žlutá byla a byla o vegetariánství. Já jsem se do toho vrhla po hlavě. Budu vegetariánkou.

A i mého mladšího bratra jsem do toho uvrtala. Nadšení z nás doma nebyli. Ale opět… Přes mou tvrdou palici vlak nejede. Takže naši se slovy: „Tak si maso nejezte, ale vařit si budete sami“ museli několik let snášet denní odér kari a kurkumy v našem bytě 3+1. Myslím, že ještě dnes je jim špatně, když vejdou do indické restaurace :-D. Ale díky jim za to. Opravdu to se mnou neměli lehké v tomto mém období „hledám svou cestu“.

JÍDLO MĚ BAVÍ

Dnes už maso opět jím, ale vše se děje z nějakého důvodu a já jsem díky vegetariánské stravě objevila spoustu zdravých potravin, které běžně zařazuji do jídelníčku dodnes. Za svůj život jsem vyzkoušela jíst vegetariánsky, vegansky, makrobioticky, taky jsem nejedla cukr a zkoušela jsem i paleo výživový styl.

Jídlo mě baví. Ráda o jídle mluvím, ráda jím a ráda si čtu o tom, co je pro naše tělo prospěšné. Stejně tak ráda uvádím nově nabyté znalosti znalosti do praxe. Za tu dobu, co se  o jídlo zajímám jsem dospěla k jasnému závěru.

Jíst zdravě je pro mě důležité. Jíst tak, aby mi to chutnalo je pro mě důležité. A dát si občas něco nezdravého je pro mě taky důležité. Já si totiž život ráda užívám. A tak si prostě někdy užiji knedlo vepřo zelo od mé maminky, hraběnčin řez od babičky a mléčnou čokoládu s mandlemi z Lidlu.

ZELENÁČE JSOU ZPĚT

A co dělo dál se zelenými potravinami? Znovu se objevily! V mém tehdejším zaměstnání byly krabičky ječmene a chlorelly vystavené na recepci a mě se tak opět připomnělo dávné volání. Na chvíli jsem se vrátila zpět do firmy Green Ways, ale nevyhovoval mi tehdejší systém spolupráce. Krabičky se zeleným jsem tedy objednávala přes kamarádku.

Tehdy už jsem ale měla zcela jasno v tom, že ječmen a chlorellu chci mít v životě. Byla jsem si konečně 100 % jistá jejich vlivem na lidské tělo. Přesvědčily mě osobní zkušenosti.

Ječmen a chlorella totiž hrály významnou roli při mé přípravě na půlmaratón, při naší přípravě na početí, byly se mnou v průběhu těhotenství i bezprostředně po porodu. A také první rok mého mateřství. Výsledek? Půlmaratón jsem uběhla v čase 1:44:00, těhotenství i porod zcela bez komplikací, kojení 20 měsíců a synova první teplota v 10 měsících a pak zas dlouho nic. (zde bychom samozřejmě mohli debatovat i o dalších vlivech, které na mě i syna působily. Je však nepochybné, že mé zdravé stravování měly na vše zásadní vliv)

ZELENÁČE OPĚT FUČ

Ale aby to nebylo tak jednoduché, život tomu chtěl, že náš finanční tok se oslabil. Malé dítě, rozestavěný domeček, hypotéka, zakládám firmu… Prostě život. Na zelenáče nezbývalo. Srdce mé krvácelo, ale věděla jsem, že se jednoho dne zase vrátí do mého života.

TEĎ JEŠTĚ VSUVKA

Když jsem do Green Ways naskočila poprvé, věděla jsem jedno. Chci svobodu. Svobodu času i peněz. Chci si dělat, co chci. Chci žít svůj sen. Chci mít stále nové vize a plnit si je. Tahle myšlenka se mnou žila. Stále tam byla, i když v mém životě přišly i temné časy, kdy jsem na ni trochu zapomněla. Byla tam.

Tahle myšlenka se postupně proměnila v sen „ Chci své rehabilitační centrum. Chci fyzioterapii dělat jinak. Po svém.“ To, že se mi můj sen splnil, je zase jiný příběh… O co však jde především? Že jsem díky svému podnikání poznala lidi, kteří jsou na zelené cestě a šíří ječmen a chlorellu do světa. Jaká „náhoda“.

ZLOMOVÝ ROK 2019

A konečně přišel rok 2019. Rok, kdy jsem v sobě velmi řešila téma hojnosti. Vzorec „nemám dost peněz“ mě provází odjakživa. A já jsem si řekla, že dost. Tohle chci změnit. A tak mi to došlo. Já chci ječmen i chlorellu. Mě přece dělá tak dobře je mít v břiše. Vidět tu jejich zeleň.

Ale jak? To snad mám produkty prodávat lidem, kteří přijdou na fyzioterapii? Copak to není hloupé? Ale kde mám sehnat ty lidi, kteří to budou ode mě chtít??? Jenže jak jinak mám mít doma zelenáče, když na ně teď nemám peníze? Nezbývá nic jiného než jít do toho… Uf!

KRUH JE UZAVŘEN

Tohle všechno mi vířilo v hlavě na přelomu roku 2019/2020. A taky ještě poslední věc, ze které mě mrazilo. Bylo to o uzavření kruhu. O postupu výš na další level spirály života. Myšlenky, které jsem zasela do hlavy před 13 lety díky setkání s firmou Green Ways, mě navedly k založení vlastního rehabilitačního centra Pohyb lidem, kde se kromě klasické fyzioterapie zaměřujeme i na práci se ženami a na léčbu dysfunkcí pánevního dna.

Díky mému podnikání jsem velmi zapracovala také na vlastní sebedůvěře, na pocitu sebehodnoty a samozřejmě na tom, co od života chci. Že já jsem ta, která rozhoduje, co bude se svým životem dělat. Že už se nemusím stydět za to, že piju zelený „brčál“. Že je naopak něco výjimečného to, co jsem prožila a že mám na čem stavět. Že ječmen a chlorella jsou výjimečné a že jíst zdravě je “cool”. Vím o výživě dost na to, abych lidem poradila, jak propojit zdravé stravování a pohyb. To je přece naprosto úžasná kombinace!

JSEM KDO JSEM

A tak to do sebe zapadlo a já jsem se definitivně rozhodla. Najednou to šlo! Víte proč? Proč to najednou jde a před těmi x lety to nešlo? Je to o té zmiňované SEBE-DŮVĚŘE. Věřím sobě. Vím, že dělám dobrou věc. Vím, že to dělám pro zdraví své rodiny. Vím, že to je pro zdraví ostatních. Říkám vše na rovinu. Neschovávám se za naučené fráze. Říkám to tak, jak to cítím. Jak to mám já. A samozřejmě věřím produktům – ječmeni a chlorelle jako takovým.

Došlo mi také, že jíst zelené potraviny, to je víc než zdravé tělo. Ozdravíte i svou duši. Svou náladu. Doslova se nasytíte Sluncem, které vás prosvítí zevnitř. Věci se dají do pohybu. Ano, do Pohybu lidem. Do mého centra, kde si i o ječmenu a chlorelle s lidmi povídám.

SMYSLU-PLNOST

Jako jednu z mých hlavních hodnot jsem si na konci roku 2019 napsala „SMYSLUPLNOST – to, co dělám, dává smysl mě a má to velký přínos i pro ostatní“. A to vedlo k mému definitivnímu rozhodnutí, že se chci vrátit zpět do Green Ways, protože mě právě tohle propojení pohyb – zdravá strava dává smysl.

A pak už to šlo jedna dvě. Moje další facebooková skupina, oprášení e-booku Detoxikace v praxi, rozšíření mého webu a taky první objednávky plné zelených krabiček. A tohle, mé milé a mí milí… Tohle mě baví a tohle chci!